Elismeréseink

Elismeréseink



Malenkij Robot 2026

2026. január 4-én újra ott voltunk és megemlékeztünk; tisztelegtünk az elhurcoltak emléke előtt.

Sok arc ismerős volt, jó volt látni az összefogást, mellyel a helyi önkormányzat és a szervezők készültek.

Malenkij Robot 2025

A 10. Malenkij Robot Emléktúra résztvevői Nagymarostól a Kál-Kápolnai vasútállomásig gyalogolnak, emléket állítva a 80 éve (2025) elhurcolt többségében sváb lakosok emlékének.
A Hevesvármegyei Honismereti Egyesület is részt vett az emléktúra végállomásán a túrázók fogadásán és a közös megemlékezésen mi is koszorúztunk a vasútállomás előtti emlékműnél.

Az emléktúra célja, hogy emléket állítson annak a sok szörnyűségnek, melyen keresztülmentek az elhurcoltak a háború végén, hogy a jövő generációi tisztában legyenek azzal, hogy mi is történt a vesztes háború után, mit is tett a szovjet birodalmi kegyetlenség hazánkkal.

Másodlagos célja, hogy rávilágítson: hazánk XX.sz-i történelme több traumatikus eseménnyel is terhelt, melyet a mai napig nem dolgozott fel a társadalom.

Főnix díj - 35 éves az egyesület!


A 2025. decemberi 35. évfordulós ünnepi közgyűlésünkön elismerésként az Egri Civil Fórum Közművelődési Szekciója Főnix -díját vehette át az egyesület az újjászületésünk és aktív évünk emlékére Hrabecz Annától, a Civil Fórum delegáltjától!

Külön öröm volt számunkra, hogy kedves tagtársunknak, Nagy Sándor Gáborné Györgyike részére Somfai Tiborné Elvira néni után tiszteletbeli örökös tagsági címet adományozhattunk.

Nagy Sándor Gáborné, Györgyike

A Gárdonyi Géza Gimnázium orosz tagozatán tanult, majd az Egészségügyi Főiskolán Gyógyszerkiadó Szakasszisztens képesítést szerzett.

1970-1993 között Tűzoltó téri gyógyszertárban, majd 1993-2006 között, nyugdíjazásáig a Zalár úti Patikában dolgozott.

Már 1970-től tagja volt a Vöröskeresztnek, az egri Várbaráti Körnek és a Bródy Sándor könyvtárnak.

2007-től lett aktív tagja a Heves Megyei Honismereti Egyesületnek Somfai Tiborné ELVIRA néni hívására.

Éveken keresztül kézműves foglalokozásokat tartottak a város több általános iskolájában, városi rendezvényeken, a Forrás Szabadidő Kp-ban, Mátrafüreden, Parádon.

2007-2021 között minden országos HONISMERETI AKADÉMIÁN részt vett és 2012-ben Egerben az egri egyesülettel rendezték meg a XL. (40.) találkozót.

A Magyar Rákellenes Liga egri alapszervezetének és a Cukorbetegek Egri Egyesületének több éve tagja. Fontos feladatuk a szűrésekkel a betegségek megelőzése, figyelemfelhívás, felvilágosító előadások tartása.

A Vöröskereszt Egri Nyugdíjas Csoportjának a vezetője. Györgyike lelkiismeretesen képviseli a civil szervezeteit: a Vöröskeresztet és a Honismereti Egyesületet Eger város civil Fóruma Közművelődési szekciójában havi rendszerességgel. Ezt a munkát is őszinte lelkesedéssel és empátiával lehet végezni és végzi is.
E mellett nyitott a Lokálpatrióta Egyesület programjaira, hisz tősgyökeres egriként szívügyének érzi és hozzátartozik érdeklődési köréhez.

Honismeret Napja alkalmából kapott emléklapjaink a hatvani Németi Gábor Honismereti Körtől - 2025. március 20.

A hatvani Németi Gábor Honismerei Kör elnöke, Bartha László már a januári közgyűlésünkön meghívás adott át a március 20-i programjukra, amelyet a Honismeret Napja tiszteletére szerveztek a a Grassalkovich Antal Művelődési Központban.
Egyesületünket dr. Szuromi Rita elnök és Sipos Attila titkár képviselte.
Kiváló szervezés, nagyszerű előadók és baráti beszélgetések tették tartalmassá a délutánt.
A rendezvény meghívott díszvendégei voltak: Hatvan város önkormányzata részéről Szinyei András és Lestyán Balázs alpolgármesterek, Heves Vármegyei Honismereti Egyesület részéről Dr. Szuromi Rita elnök, Sipos Attila titkár,
Gáspár András Bajtársi Egyesület részéről Barta János elnök, Laczik István vezetőségi tag,
a Hatvany Lajos Múzeum Baráti Köre Egyesület részéről Püski Zsófia elnök,
a Hatvani Lajos Múzeum részéről Kökény Ferenc igazgató, Gál Andrea muzeológus,
Ady Endre Városi Könyvtár részéről Varga Zsuzsanna igazgató, Bacsa Tibor helytörténész.
A program moderátora és előadója volt Debrődiné Doboczy Mária.
Az egyesületi bemutatkozások után érdekes előadások vártak ránk Hatvan és a vármegye történetéhez kapcsolódóan.
A Bél Mátyás születésnapja (március 24.) tiszteletére rendezett szakmai nap nagyszerű lehetőséget teremtetett a szervezet munkájának bemutatására.

Szakmai-Kulturális-Tudományos Diáknap partnerintézményünkben!

 Az IQ-Pont Középiskolában hagyományosan minden évben megrendezésre kerül az SZTKD programsorozat. 

Az előadások, bemutatók célja az volt, hogy segítséget nyújtson a gimnazistáknak a pályaválasztásban és betekintést adjon különböző szakmák világába. 

A pályaválasztás mellett érdekes, különleges témájú előadások megtekintésére is lehetőség nyílt. 

A rendezvényen idén összesen 9 előadó vett részt, akik saját tapasztalataikon keresztül mutatták be hivatásukat és az odavezető utat. 

Képviselték magukat partnerszervezeteink is, a Heves Heves vármegyei rendőrség, a Heves Vármegyei Honismereti Egyesület, a Szent György Lovagrend, illetve a Lajosvárosi plébánia, Eger. 

2025 Cegléd - Honismereti Akadémia

Honismereti Akadémia - Heves Vármegyei elismerésekkel.  Ketten képviseltük az egyesületet Heves megyéből Bocsi Jánossal. 

Örömünkre szolgálhat, hogy 5 Heves Vármegyei Honismereti Egyesületi tag kapott munkája nyomán emléklapot - Bartha László, Ocsovai Zoltán, Dr. Vinkler Bálint, Bocsi János és Sipos Attila. Távol maradt tagtársainknak a szeptemberi ülésünkön adtuk át a megérdemelt emléklapokat!